ToplumYazılar

Yeni Bir Dil Nasıl Öğrenirim?

 

Hepimizin korku ile yaklaştığı bir konu yeni bir dil veya yabancı dil öğrenmek… Birçoğumuz birden fazla yeni bir dil öğrenmek istiyoruz ancak iş söylemden ziyade icraata geldiği zaman bir adım ileri atmak yerine on adım geri atıyoruz.

Gelin bu sefer adımlarımızı ileriye atarak yeni bir dil öğrenmeyi söylemlerimizde bırakmayalım. Yeni bir dil öğrenmek aslında ana dilimizi öğrenmekten çokta farklı bir durum değildir. Şöyle bir çevremizdeki çocukları gözlemleyelim veya kendi çocukluğumuza dönelim. Uzun bir süre sizde sadece çevrenizi gözlemlediğinizi ve dinlediğinizi hatırladınız mı? Bir de sürekli çevremizde kelimeleri dikte eden anne ve babalarınızı gözünüzün önüne getirin. Evet evet “Hadi yavrum ba-ba veya an-ne de bakalım” cümleleri kulağınızda çınlıyor olmalı. Aslında ana dil olarak görmüş olduğumuz dil de bir çocuk için yabancı bir dildir, anladığını görüyorsunuz ancak kelimelerin çok sonra cümlelerle döküldüğünü ve konuşmaya başladıklarına şahit olursunuz. İşte istediğimiz yabancı dili de öğrenmek için bir çocuk gibi yola koyulmalıyız…

Her yolculukta olduğu gibi şüphesiz dil öğrenimi de zor ve bitmeyen bir yolculuktur. Ancak azimli olduğunuz sürece kendi kendinizi geliştirmek konusunda başarınızı görebilirsiniz. Bir dili en iyi öğrenmenin yolu o ülkeye gidip orada yaşamaktır bunu unutmayın. Ancak böyle bir imkânınız bulunmasa bile günlük yaşamımıza dâhil edeceğimiz ilkeler ile bir dile vakıf olabilirsiniz.

En temel ilkelerimiz “Konuşmak, Dinlemek, Yazmak ve Okumak” olmalıdır. Daha sonrasında ise yapmaktan çekinmememiz gereken davranışları ilke edinmeliyiz…

İlk Yapmamız Gereken “Sorumluluk Almak”

Kendi dil öğrenim sürecinizden kendiniz sorumlusunuz. Yeni bir dili öğrenirken, öğretmenin, kursun ve kitabın elbette ki önemi vardır ancak “en iyi öğretmenin yine kendiniz” olduğu kuralını unutmayın. İyi bir öğrenim süreci için amaçlarınızı tespit etmeli ve sizi amaçlarınıza ulaştıracak çalışmaları yapmalısınız.

Konuşun ve Dinleyin: Etrafınıza bir bakının, mutlaka hakkında konuşulacak şeyler bulacaksınız. Size garip veya farklı gelen şeyler hakkında çevrenizdeki insanlarla hemen konuşmaya dalın. Merakınızı gidermek için sorular sorun, bu hem konuşmaya başlamanıza yardımcı olacak hem de konuşmanızı sürdürmenizi sağlayacaktır. Konuşmanın yanı sıra karşınızdakini de dinleyin, illaki birileri olması şart değil. Öğrenmek istediğiniz dil hakkında herhangi bir şey açın ve dinleyin, bunu yaparken kelimelerin telaffuzunu ve dilin ritmini yakalamaya çalışın. Dinlediğiniz şeyleri anlamadığınız noktada paniğe kapılmayın bu çok doğal bir durum. Ana fikri anlamaya çalışın. Eğer ki biriyle konuşuyorsanız tekrar etmesini isteyin, konuşmaya devam ettikçe konu daha anlaşılır hale gelecektir.

Yazın (Bir not defteri taşıyın): Mutlaka bir not defteriniz olmalı ve daima yanınızda taşımalısınız. Yeni bir kelime duyar veya okursanız hemen not edin. Daha sonrasında bu kelimeleri konuşmalarınızda kullanmaya çalışın veya bu kelimeler ile bir yazı oluşturun. Yeni deyimler öğrenin bu deyimleri defterinize yazın, bu yazdıklarınızı ne kadar konuşmalarınızda kullanırsanız o kadar çabuk hatırlar ve yabancı dilinizi ilerletmiş olursunuz.

Okuyun: Yeni bir dil öğrenmenin en iyi yollarından biri okumak olabilir. Okuyarak hem yeni kelimeler öğrenebilirsiniz hem de bildiklerinizi uygulamış olursunuz. Okudukça kelimelere aşina olduğunuzu fark edeceksiniz ve anlamanız daha da kolaylaşacak. Yani diyeceğim o ki ne bulursanız okuyun.

Yanlış yapın: Öğrenmek istediğiniz dilde yapabileceğiniz kadar hata yapın, mükemmel olmak zorunda değilsiniz, dört dörtlük dili konuşmak zorunda değilsiniz. Dili öğrenmeye başlandığınız ilk adımlarda hata yapmak çokta önemli değildir. Ne kadar hata o kadar doğruyu öğrenmeyi peşinden getirecektir.

Öğrendiğiniz dili ilgi alanlarınıza dâhil edin: İnsanlar çoğu zaman ilgilendikleri şeyler hakkında konuşmayı ve bunu çevresindeki insanlarla paylaşmayı sever. İlgilendiğiniz alan hakkında bulabildiğiniz kadar kelime bulun, not edin ve öğrenmeye çalışın. Öğrendiğiniz kelimeleri çevrenizdeki insanlarla paylaşın, konuşun ve onlara da nelerle ilgilendiklerini sorun. Dil becerileriniz hakkında konuşmak, daha hızlı, daha güçlü ve daha iyi öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Öğrenme şeklinizi organize edin: Organize edilmiş şekilde öğrenmek, çalıştığınız şeyleri hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Sözlük ve iyi kurs materyalleri kullanın.

Dil öğrenirken eğlenin. Öğrendiğiniz cümle ve deyimlerle değişik cümleler yapın. Sonra yaptığınız cümleyi günlük bir konuşma esnasında deneyin, bakalım yerinde kullanabilecek misiniz? Hayatın tecrübeden ibaret olduğu söylenir ya, yabancı dil öğrenmek tamamıyla öyledir…

Yabancı dizi/filmleri altyazılı izleyin.

Youtube videolarından yararlanın.

Sevdiğiniz şarkıları tercüme edin.

Kolay kitaplar okuyun.

Telefonunuzun dilini öğrenmek istediğiniz dile çevirin.

Herkesin birden fazla yabancı/yeni bir dil öğrenebileceğini unutmayın, gerçekçi ve sabırlı olun, dil öğrenmenin zaman ve sabır istediğini akıldan çıkarmayın.

 

Ayşenur Çin

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu