Kültür - MedeniyetYazılar

ESKİCİLİĞİN GENETİK MİRASI

 

İçimizdeki sesin banko kuponlar verip bizi yatırdığı günlerden beri içimden gelen seslere pek güvenmediğimi söylersem yanlış bir şey söylemiş olmam. Geçenlerde normal insanların it kopuk taifesinden sayacağı bir ortamda çay içip Hegel-Kant mukayesesi düzleminde Alman ikinci liginden sağ bek çıkmaması konusuna slalom yapacaktım ki cennet vatanımda mensubiyetinin gerekliliklerini iliklerine kadar yaşayan, sosyolojik faciayı adeta bir sanat eseri gibi yansıtan necip milletimizin eskiyi yıkamaması, yeniye ise çok çabuk alışması gerçeği suretime af edersiniz biz şamar edasıyla çarptı. Şaşırdım, panikledim. Hafızamdaki tüm gerekli düşünceler çil yavrusu gibi dağılacaktı ki bir anda toparladım ve unutmamam gerekenleri tek tek tekrarladım: Altunizade’de binip Söğütlüçeşme’de inersen iade alamazsın; 2018-2019 sezonu Rize-GS maçında Onyekuru’nun penaltı pozisyonu; Sergen Yalçın’ın Chelsea’ye attığı iki gol; Süper İbo Coşuyor YouTube videosu…

 

Alemin yedi harikası değil de sekiz harikası olsaydı bu kontenjana mütecaviz bir dalışla dalacak olan güzel ülkemin daha güzel insanlarının eskiye olan hayranlığı esasen yakın zamanda vuku bulmuş bir hadise değil. Zamanında II. Mahmut nâm peder-i şâh efendimiz: “Çıkarın ulan sarıkları tabansızlar.” der demez adamın adını kâfire çıkarmış, kalabalık ortamda adamcağızın af edersiniz ırzını ferzini yıkmışlardır. Tenhada asla affı olmayan bu durum daha fazla devam etmemiş tabii, bu ırz ve ferz breaker arkadaş uslu bir çocuk gibi fesi başına geçirmiş.

 

Gel zaman git zaman bu fes yüzünden milletin adı hindiye mindiye çıktı dedikoduları yayılınca memlekette bir lengeli fötr furyası başlamış. Zamanında fese karşı çıkan ırz ve ferz yıkıcı arkadaşın genlerinden bir zıkkım olasıcanın bu kez şapkaya kafir icâdı gözüyle bakması ve fesi İslam’ın bir gerekliliği sayması bu necip milletin neden necip bir millet olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor diyebiliriz.

 

Kendin olmak zordur. İlk duyduğumuzda kepeğe karşı çift etkili bir şampuanın reklamını andıran bu sözü toplumumuzun her ferdinin çerçeveletip duvara asması gerekiyor çünkü bizim toplumumuz sosyolojik, genetik, spesifik, alegorik ve hidrolik bakımdan kendisi olmanın zorluklarını bizatihi yaşıyor.

 

Alfabe değişir, yüz yıl bunu konuşur. Ulan iki tane harfi yan yana çatıp yazmayı bile on yılda zor öğreniyorsun senin neyine bunu eleştirmek.

 

Aylarca eleştirdiği online eğitimlerin rahatlığını yüz yüze eğitim başladığında arayacak olan insanlar, insanlarımız… Herkesin her şeyi bildiği bir ortamda eğitimin yasaklanması gerektiğini düşünen beni gelip geçen yıllar içinde birçok kez haklı çıkarmışken bir kez daha haklı çıkaracağınız günü teessürle bekliyorum.

 

Her neyse şimdi uzatıp toplumun oklarını sitenin üstüne çekmeyelim, yazıktır günahtır. Bir sonraki yazıda görüşürüz. Kimseye karışmayın.

 

 

Bir Yorum

  1. Yazının her noktasını anlamlı kılan kaleminizin çift etkili şampuanlara karşı takınmış olduğu alaycı tavır, hem benim hem de bu yüce ve sanırım necip milletin dikkatinden kaçmayacaktır. Kepek önemli bir sorundur, deri döküntüsü genelde stresten kaynaklanır. Bu kadar stresli bir toplumun, bu kadar anlamsız ama kendini sürekli haklı gördüğü tartışmalara ve yorumlara girişmesi normaldir. Kendi hayatım stresli bari başka şeylere sarayım. Ben sadece siyaset tartışırken kendimi bir şeyi başarmış hissediyorum. İstediğim gibi ülke batırıp ülke kurtarmanın zevkini herkes tatmalı, batak atan amcaların gözünün önünde bu durumun güzellikleri iliklere kadar yaşanmalı. Bu yüzden:
    harf dervimi yanlıştı milleti tarihinden kopardılar şimdik herkez askeri ücrete talim etiyor. çift etkili şampuanlarda çok pahalı bu aradasevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu