Bilim-TeknolojiYazılar

Güneş Giren Eve Elektrik Faturası Girmezmiş

 

Atasözleri ve deyimler yılların getirdiği birikim ve tecrübe ile söylenen öğütleyici anahtar kelimelerdir. Başlığı benzettiğiniz ‘’ Güneş girmeyen eve doktor girer’’ atasözü de bunlardan biri. Teknoloji ve bilimde yılların getirdiği birikim ve tecrübeyle hızla deneyerek, uygulayarak gelişmeye devam ediyor. Başlık ne alaka diyeceksiniz edebiyat parçalamaya mı yazdın şimdi bunu demeyin. Çılgın bir haberim var az sabır edin.

Asıl konumuza girmeden, önceki yazılarımda da zaman zaman belirttiğim gibi ‘’Biplatfrom’’ tarzı eğitici ve bilgilendirici yazılara yer verilen diğer yazı ve dergi sayfalarını okumaktan keyif alıyorum. Sizlere de boş zamanlarınızın bir kısmını böyle değerlendirmenizi tavsiye ederim. Çünkü ulusal bazda yapılan akademik yayınları çoğu zaman Türkçe kaynak olarak bulup okuma imkanı olmayabiliyor. Bulunsa bile çok fazla teknik terim ve mesleki yeterlilik gerektirdiği için anlamak zorlaşıyor. Bu tarz dergi sayfalarında yabancı dilde yayınlanan çalışmaların en azından bir kısmını siz okurlarımızla paylaşabilmek adına inceleyip aktarabildiğimiz kadarını yazmaya çalışıyoruz. Türkçe kaynak olarak olayın özünü anlamak mümkün olabiliyor.

Karşılaştığım çalışma güneş ışığı sayesinde elektrik elde etme temeline dayandırılıyor. Güneş ışığı kemiklerimiz ve sağlığımız açısından her ne kadar yararlı olsa da yaz aylarında fazlaca güneş gören yerlerde sıkıntılı bir durum haline dönüşebiliyor. İklimlendirme ile bu sıkıntılı ortam her ne kadar çözülmeye çalışılsa da bu defa da soğutma için daha fazla elektrik enerjisi tüketmek zorunda kalınabiliyor. Bir de üzerine büyük ve fazlaca cam bulunan bir yapı ise camlar şeffaf görünümü ile güneş ışığını ve ısısını daha fazla içeriye alıyor. ABD Enerji Bakanlığı Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’nda bulunan araştırmacılar güneş gözlüklerinde bulunan kolormatik renkli cam özelliğinden esinlendiklerini düşündüğüm güneş ışığı ile ısındığında otomatik olarak kararan aynı zamanda sıcak havada elektrik üretebilen akıllı cam pencere üretmeyi başarmışlar.

Güneş ışığı ile renk değiştirip kararan cam teknolojisi uzun zamandır güneş gözlüklerinde kullanılan bir teknolojidir ancak elektronik olarak renk değiştirme son zamanda geliştirilen teknoloji ile mümkün olabilmekte. Çift cam olarak kullanılacak olan camın iç tarafı güneş pili teknolojilerinde verimliliği arttırmak için kullanılan kübik yapıda bulunan perovskit adı verilen bir film ile kaplanmaktadır. İki cam panelin arasına çözücü bir buhar enjekte ediliyor. Düşük nem ve sıcaklıklarda perovskit kristalleri şeffaf kalabilmekte ve pencerenin gün ışığını normal olarak içeri almasına imkan sağlamaktadır. Pencere ısısı 35 dereceden sonra sarı, turuncu, kırmızı ve kahverengiye dönmektedir. Bu işlemi yaparken güneş ısısının içeriye girmesini engellerken tabi ki elektrikte üretilmektedir. İlk deneme çalışmalarında 65 dereceden sonra ve 3 dakikada bu renk değişimleri gözlemlenirken son çalışmalar ile sıcaklığı 35 dereceye değişim süresini ise 7 saniyeye kadar düşürmeyi başarmışlar.

Geliştirilen pencereler sayesinde iklimlendirme maliyetlerini düşürmeyi ve aynı zamanda elektrik üretmeyi amaçlamışlar. Bu çalışmaların ilk prototiplerini 1 yıl içerisinde üretmeyi hedeflemekteler. Çok anlattık keşke biz de çok çalışsak, biz de çok hedeflesek. Bilimle kalın hoşçakalın.

Tuğrul ÖZTÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu