Soru-Cevap

Bir Mol Ne Kadar Büyük Olabilir?

 

Belirli bir kütlesi, hacmi ve eylemsizliği olan tanecikli yapı madde olarak ifade edilir. Maddenin yaygın olarak üç temel hali bilinir; katı, sıvı ve gaz. Gerçi şuan plazma hali de çok rövanşta, plazma halini de anmazsak olmaz.

Maddelerin miktarını belirlerken genel olarak katıları kilogram, gram, ton vb. cinsinden, sıvıları litre, santimetre küp vb. cinsinden ifade ederken gazları da mol cinsinden ifade ederiz.

Peki Nedir Bu Mol?

Mol; herhangi bir maddenin atomlarının veya moleküllerinin belirli bir sayısıdır. Avogadro sayısı kadar atom ya da molekül içeren maddeyi 1 mol olarak ifade ederiz. Avogadro sayısı ismini İtalyan bilim insanı Amedeo Avaogadro’dan almaktadır. 1811 yılında aynı sıcaklık ve basınçtaki tüm gazların hacimlerinin eşit olduğu durumlarda aynı sayıda parçacık içerdiğini keşfetmiş ve bu kuramı ortaya koymasından yaklaşık 100 yıl sonra (1909 yılında) Fransız fizikçi Jean Baptiste Perrin’in yayımlanan bir makalesinde kullanmasıyla evrensel bir sabit olarak literatürde yerini almış.

Yakın zamana kadar mol, karbon-12 atomlarının 12 gramındaki atomların sayısı kadar temel tanecik içeren bir sistemdeki tanecik sayısı olarak tanımlanıyordu. Yeni tanıma göre ise mol Uluslararası Birim Sistemi’nde (SI) madde miktarının birimidir ve tam olarak 6,02214076×1023 sayıda temel tanecik içerir. Bu sayı Avogadro sabitinin (NA) sabit sayısal değeridir ve Avogadro sayısı olarak da adlandırılır.

Karbon 12 atomumun 12 gramı 1 mol ve 6,02214076×1023 tane tanecik içerir. 1014 ün trilyona tekabül ettiğini düşünürsek bir mol atom neredeyse trilyon x trilyona denk geliyor. Ne kadar büyük artık takdir sizin…

Berna Yıldız

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu