ToplumYazılar

MÜNASEBET

İlk bakışta yasa dışı bahis sitesi ismini andıran bu kelimenin sözlükteki birinci anlamı uygunluk, benzerlik iken ikinci anlamı ilgi, ilişki, yakınlıktır fakat biz bunun dünya toplumlarının ihtiyar heyeti yani bir nevi seçilmiş kişilerinden oluşan milletimiz üzerindeki tezahürlerini, başka bir deyişle münasebetsizlikleri konu edineceğiz.

 

Kaba tabirle “özrü kabahatinden büyük” sözünü bir sonuç olarak kabul edecek olursak sebebi aha da bu münasebetsizliklerdir.

Rivayet olunur ki devrin birinde sarayın bir soytarısı çeşitli şebeklikler yaparak sultanın keyfini yerine getiriyor ve dahi sultan da sultanlığına bakmadan ağzını ayıra ayıra, yarıla yırtıla gülmekten kendini alamıyormuş. Gel zaman git zaman bu soytarı kantarın topuzunu kaçırmış da merdivenlerden çıkan sultanın kaba etine bir çimdik atıvermiş. Sultan “ulan itin oğlu” demeye kalmadan soytarı af dileyecek olmuş ve ağzından şu mübarek kelimeler dökülmüş: “Bağışlayın sultanım, sizi valide sultanınız sandıydım.” Görüldüğü üzere sarayda da olsa soytarı soytarıdır.

Münasebetsizliği Batılı (Beylikdüzü) kaynaklar şöyle açıklıyor: “Ağaçsın millete soluk aldırıyorsun itin biri gelip dibine çövdürüyor ya da çiçeksin arı gelip seni emcükleyip bal yapacak, bahçıvanın biri gelip seni kökünden kesiyor.” Bu tam olarak Doğu felsefesi mi yoksa Batı felsefesi mi çözememiş olmakla beraber bizim millet olarak çiçek budamak gibi küçük hesaplar yapacağımızı düşünmüyorsunuz herhalde. Biz direkt bir ormanı budarız, budarız ki daha gür çıksın.

Bizim insanımız yokluğa alışık bir millet olduğu için münasebet yokluğunu tabiati gereği hiç yadırgamamış. Dikkat edildiğinde görülecektir ki bu kadar el şakası yapan başka bir millet daha yoktur.

Münasebetsizliği “Münasebetsiz Mehmet Efendi” karakterinde şahsiyetleştirmiş bir toplum olarak yine her şeyin farkında olup hiçbir şey yapmadığımız fazlasıyla göz önünde duruyor.

Tüm münasebetsizlikleri zekayla birleştiren sanatçı Sümbülzâde Vehbi’ye de Allah’tan rahmet dileyerek bu haftaki yazıma burada son veriyorum.

İnsanların arasındaki münasebetinize dikkat edin, virüs mirüs milletin ocağını söndürmenin alemi yok.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu