Bilim-TeknolojiYazılar

Kimyagerim; 2 Yıllık mı? 4 Yıllık mı?

 

İstenilen üniversite bölümlerinden mezun olup, belirli bir eğitim sürecinden geçtikten sonra arzu ettiği, yapmaktan mutluluk duyacağı meslekleri icra etmek herkesin hayalidir. Ancak durum her zaman için böyle olmayabilir. Aileden ve çevrenizden büyüme çağında iken söylenen, ‘’Ağzı çok laf yapıyor ileride avukat olur’’ veya ‘’Fen bilgisinden yine yüksek not almış kesin doktor olacak’’ söylemleri bazen yerini bulmayabiliyor. Anlatıcı gözünde hep iyi yönlerinize atıflarda bulunuluyor. “Bak yan komşunun oğluna okumuş doktor olmuş.” Ben hiç o yan komşulardan iyi bir şef aşçı olarak örnek verildiğini duymadım. Maddi gelir endişesi nedeniyle bireylerin istemedikleri mesleklere yönelmesi, mesleklerinde verimsiz ve mutsuz olmalarına sebep olabilir. Bunun yerine severek ve isteyerek yapılan meslekler o mesleği icra eden çalışanın, kendisinden beklenileni fazlasıyla karşılamasına yardımcı olacaktır. Genç kardeşlerim ne yapmak istediğinize karar verin, en iyisini yapmak için çabalayın.

Meseleye kısa bir giriş yaptıktan sonra meslekleri biraz olsun tanıtmak ve meslek seçiminize yardımcı olmak adına benim de uzmanlık alanım olan Kimya bölümünden, eğitim sürecinden ve dahil olduğu çalışma alanlarından bahsetmek istiyorum. Üniversite eğitimine gelmeden temel amacı iyi yetişmiş ara eleman ihtiyacını karşılamak olan meslek liselerimizde bulunan kimya bölümü ile başlayalım. Meslek liselerinin kimya alanında eğitim alan öğrenciler mezun olduklarında kimya teknisyeni olarak erkenden bu büyülü dünyanın içerisine girebilirler. Peki üniversite düzeyinde kimya eğitimi alabilmek için meslek liselerinin kimya alanında eğitim almak zorunlu mu? Tabi ki böyle bir zorunluluk yok. Üniversite düzeyinde baktığımızda Ön Lisans olarak Meslek Yüksek Okullarında 2 yıl boyunca okuyup Kimya Teknolojisi bölümlerinden mezun olan arkadaşlarımız Kimya Teknikeri unvanı ile mezun olmaktadırlar. Bunların yanı sıra Lisans düzeyinde bakıldığında ilgili üniversitelerin Fen-Edebiyat Fakültelerinde Kimya Bölümü, Mühendislik Fakültelerinde Kimya Mühendisliği bölümlerinden 4 yıl boyunca okuyup Kimyager ve Kimya Mühendisi unvanı ile mezun olunabilmektedir. Eğitim Fakültelerinin Kimya Öğretmenliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği bölümlerinden mezun olan arkadaşlarımızda öğretmen olarak görev yapabilmektedirler. Lisans eğitimlerini tamamlayanların üniversitelerde Yüksek Lisans ve Doktora eğitimleri ile mesleklerinde akademik olarak ilerleme imkânı bulunmaktadır.

Peki kimyager ve Kimya Mühendisi arasında fark var mıdır? Mesleki tanımlamalarda küçük farklar vardır. Ancak çalışma alanlarına bakıldığında uygulamada pek fark görülmez. Kimyagerler daha çok Ar-Ge laboratuvar kısmında, Kimya Mühendisi ise Proses (büyük çaplı seri üretim için kurulan tesis) yönetimi ile ilgili kısımlarda çalışmaktadır. Ancak iş hayatında her ikisinin de birbirinin alanlarında çalıştıkları görülebilir.

Nerelerde çalışır bu kimya bölümlerinden mezun olan yetişmiş kadrolar: Plastik Sanayii, İlaç Sanayii, Boya Sanayii, Petrokimya, Metal Sanayii (Demir döküm fabrikaları), Tekstil Sanayii, Çimento Sanayii, Deri Sanayii, Deterjan ve Sabun Sanayii, Gıda Sanayii, Kozmetik Sanayii, Cam Sanayii, Ambalaj ve Kağıt Sanayii, Laboratuvar Kimyasalları ve Araç Gereçleri, Gıda Analiz Laboratuvarları, Su ve Atık Su Analiz Laboratuvarları, Çevre Analiz Laboratuvarları, Bilimsel Araştırma Merkezleri ve Hastane Laboratuvarları, Kamu veya özel sektöre ait kimyasal madde üreten ve kullanan endüstri kuruluşlarının AR-GE, kalite kontrol, üretim planlama ve geliştirme bölümleri, çalışabildikleri alanlardan bazıları.

Bütün bu saydığımız iş alanları ve eğitim çeşitliliğine rağmen Kimya mezunları arasında da iş bulamayanlar olmaktadır. Zaman zaman kargonuzu getiren bir kimyager, yemek siparişinizi bırakmak için kapınızı çalan bir fizikçi, marketin kasasında para üstünüzü bir çırpıda hesaplayarak veren bir matematik öğretmeni ile karşılaşabilirsiniz.

İş hayatının zorlukları her meslekte karşımıza çıkıyor. Bazı iş ilanlarında iş veren konumundakiler belli bir yaş sınırı, lisans eğitimi ile yetinmeyip, yüksek lisans ve üzeri eğitim seviyeleri istemekte, özellikle yeni mezun ve heyecanla iş hayatına atılmak için bekleyen arkadaşlarımızdan tercihen birden fazla dil bilmeleri ve anadil seviyesinde konuşmaları gibi akıl almaz şekilde onlarca yıllık tecrübe vb. trajikomik istekler görüyoruz. Bu şekilde asla yapıcı olmayan, iş hayatına katılımı zorlaştıran işverenlerin, meslek hayatına başlamak için heyecanla bekleyen genç mezunlara karanlık bir gelecek izlenimi çizmesine izin vermememiz gerekiyor. Şansa ve inanmışlığa ihtiyaçları var, başarabilirler. Kimya alanı eğitimi ve çalışma sahaları üzerinde bilgilendirmeye çalıştığım yazıma burada son vereceğim, Hedefiniz ve ülkünüz daima başarmak olsun. Hoşçakalın bilimle kalın.

Tuğrul ÖZTÜRK

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu