Bilim-TeknolojiYazılar

GERİ DÖNÜŞÜMÜ MUHTEŞEM OLMUŞ

 

Müzik dinleme, enstrüman çalma, doğa yürüyüşleri, kitap okuma gibi aktiviteler boş zamanlarımızı değerlendirdiğimiz güzel alışkanlık ve hobilerden. Günümüzde teknoloji ve internetin kolaylık sağladığı alanlara, keyifle yaptığımız alışkanlık ve hobilerimizi de dahil edebiliriz. İnternet ve teknoloji bilgiye kolay ve hızlı ulaşma açısından büyük nimet. Bir kesim kitap, dergi okuma alışkanlıklarını eski usulle yapmaktan oldukça keyif alıyor. Kütüphane ya da kitapçıya girdiklerinde duyulan kitap kokusunu bile öyle bir anlatırlar ki insanın okuyası gelir. Diğer yandan teknoloji ile oldukça iyi anlaşan kesim ise kitap ve dergi okuma alışkanlıklarını bu yönde devam ettirmekteler. Ben de genel olarak kitap ve dergi karıştırma işlerini online ortamda akıllı telefon ve bilgisayarım ile gerçekleştirmekteyim.  Bu arada gelenekçi tarz eski usul okumayı da severim J

Okuduğum online olarak takip ettiğim dergiler daha çok bilim teknik, uluslararası ses getirmiş bilimsel buluşları çok fazla karmaşıklaştırmadan sunan dergilerdir. Geçen gün araştırma yaparken gözüme geri dönüşüm ve kullanılan pet su şişeler üzerine yapılmış çalışma ile ilgili bir yazı ilişti. Plastik kullanımı günümüzde oldukça yaygın ancak gözlemlediğim kadarıyla yalnızca kullanımı yaygın. Bilinçli kullanımı ve geri dönüşümü üzerine pek iyi olduğumuz söylenemez. Belediyeler, çevreye duyarlı olan sivil toplum örgütleri ve çeşitli vakıfların yaptıkları sosyal sorumluluk projeleri ile eskiye nazaran biraz daha bilinçli kullanıma teşvik artmış durumda. Riverside Kaliforniya Üniversitesi’nde  Cengiz Özkan önderliğinde yapılan çalışmada pet su şişelerinin ileri dönüşümü sağlanarak son teknoloji cihazlarda kullanılmak üzere nano malzemeler üreterek şarj ve deşarj özellikleri yüksek olan süper kondansatörlere dönüşümünü sağlanmış. Yapılan mühendislik çalışmasında süper kondansatörlerle enerji depolama hedefleniyor. Çalışma ekibi pet şişeleri çözücü içinde çözdükten sonra mikroskobik iplikler haline dönüştürülmüş, ardından iplikler fırınlarda karbona dönüşümü tamamlanmış. Çalışmanın devamında elde edilen karbon bağlayıcı ile iletken malzeme ile birleştirilerek bozuk para büyüklüğünde ürün elde edilmiş. Süper kondansatörler her ne kadar çabuk şarj edilebilse de lityum iyon piller kadar enerji depolayamazlar. Ancak yapılan bilimsel çalışma çevre kirliliğine duyarlı olma ve diğer yapılacak geliştirme çalışmalarına ön ayak olmuş önemli bir buluş olmuştur.

 

Dünyanın neresinde olursa olsun bilimsel ya da sanatsal dal gözetmeksizin duyduğumuz, okuduğumuz başarı tablolarının mimarlarının Türk olduklarını duyunca haklı olarak gururumuz daha da artıyor. Hedeflenen idealler ve katedilen yolu gördükçe bilim devi olarak gösterilen batının bir balondan ibaret olduğunu görmekteyiz. Bunların her biri küçük yapıtaşlarının sağlam durması ile mümkün olabilmekte. Küçük yapı taşı olarak kastettiğim kişilik bilinci, iş ahlakı, çalışma disiplini ve  bunların üzerine inşa edilecek bilim ve sanat eserleri her zaman için devamlı ve sağlam olacaktır diye düşünüyorum bilimle kalın hoşça kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu