Bilim-TeknolojiYazılar

Deneyelim, Yanılalım ama Yamulmayalım !

Merhaba arkadaşlar kanalıma hoş geldiniz!

Akıllara kazınmış bir giriş cümlesi, en küçüğümüzden en yaşlımıza kadar yabancı olmadığımız bir cümle. Bu kadar tanıdık olma sebebinin meşhur video yayınlama sitesi olduğunu az çok tahmin ediyorsunuzdur. Ne yaptığının farkında olan belirli bir kesim için bilgi ve deneyimlerinde paylaşıldığı sanal bilgi bankası, ya da neden yaşadığının bile farkında olmayan popülerite yakalamak isteyen kesim için taklacı haline dönüştüren soytarı makinesi.

Son zamanlarda eğitim sisteminde zorunlu olarak uygulanan uzaktan eğitim modeli, eğitimde farklılıkları ve yenilikleri beraberinde getirecektir. Eğitimcilerimiz görüntülü ders anlatımları ile eğitimin aksamaması için çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Ders anlatımı, deneysel destek isteyen branşlarda bazen yetersiz kalabilmekte, bu açık örgün eğitim modelinde laboratuvar uygulamaları ve deneylerle pekiştirilerek giderilebilmekteydi. Günümüzde kısıtlamalardan dolayı bu imkanlar laboratuvar ortamlarında uygulanamasa da bir eğiticinin verdiği talimatlar ile ya da bir gözlemcinin gözetiminde ev ortamında yapılabilecek basit deneyler ile evde deney yapılarak uygulanmaya çalışılmaktadır. Daha fazla bilgi edinmek için öğrenilmeye çalışılan konu ile ilgili internet ortamında yapılan deney videoları izlenerek pekiştirilebiliyor. Yapılan deney uygulamaları için uyulması gereken kurallar, deney ortamları ve işleyişi hakkında bilgiler sunulabiliyor. Her deney başarı ile sonuçlanmasa bile denemekten vazgeçmemek gerektiği düşüncesi aşılanan gençler ülkenin parlak geleceğinin güvencesi olacaklardır. Deneme yanılmanın da öğrenmenin bir parçası olduğunu göreceklerdir. Buraya kadar sıkıntı yok. Deneyelim, yanılalım ama yamulmayalım dedik. Bu yamulmayalım tarafında neyi anlatmaya çalıştık isterseniz onu biraz açalım.

Sosyal medyada ya da çeşitli video yayınlama sitelerindeki gelir elde etme kolu ve popülerite kazanma isteği bilgi kirliliğinin artmasına neden olmaktadır. Bu bilgi kirliliği her alanda karşımıza çıkabiliyor. Örneğin doktora gittim hiç fayda göremedim bakın bu ilacı yaptım 1 haftada iyileştim diyerek aslı olmayan ilaç tarifleri, denenmemiş steril olduğu iddia edilen insanlar üzerinde alerjik reaksiyonlar gösterebilecek temizlik ürünleri, küçük ya da büyük yaş fark etmeksizin uzmanlık alanı dışında izleyicilerin denemesiyle kötü sonuçlar doğurabilecek patlayıcı ve yanıcı kimyasal üretim videoları bunlara verebileceğimiz onlarca örnekten birkaç tanesidir. İzleyici kitlesi kazanmak adına içerisinde hiçbir bilimsel verinin bulunmadığı boş içerikler üretilmeye devam edilmektedir. Bilgiyi ve bilimi baltalayan bu boş içerik virüsleri bir zaman sonra toplum değerlerini hiçe sayan gayesi ve amacı yalnızca izleyici kitlesi kazanmak olan anlayışa evrilerek toplum değerlerine saldıran boş içerikler haline gelmektedir. Başarmak için bıkmadan daha fazla çalışmanın gerektiği düşüncesi, gençler arasında başarmak için ne gerekiyorsa her şeyden ödün veririz anlayışına dönmeye başlamadan tedbir alınması gerekiyor diye düşünüyorum.

Çağı yakalamak nasıl ki bütün teknolojik gelişim süreçlerini takip edip öğrenmekten geçiyor ise gençleri ve düşünce anlayışlarını yakalamak için onlar gibi düşünmeyi öğrenmek gerekmektedir. Onlar gibi düşünen, bir adım sonraki hamleyi görebilen bir satranç oyuncusu gibi şah ve mat çekmeyi, gençlerimizin üzerine değil onları sadeleştirmeye, basitleştirmeye iten düşüncelere karşı kullanmalıyız.

Dinledikleri müzikten tutunda izledikleri film ve dizilere kadar fikir sahibi olmalıyız. Tıpkı araştırdığı hastalığın teşhisi ve çaresini arayan doktor gibi tek tek bütün aksiyonlar incelenerek gençliği hedefi, ülküsü olan Türk gençliği olarak yetiştirmeliyiz. Araştırmacı, kaynakları irdelemeyi bile, bağımsız düşünen beyinler olarak onlara örnek olabilmeliyiz.  Önünde örnek aldığı bir rehber olmalıyız.

Bilimle kalın. Hoşçakalın.

Tuğrul Öztür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu