ToplumYazılar

Moda Sarmalı

Yaratılışı itibariyle hiç bahar yaşamamış güz güllerini ne zaman düşünsem aklıma bir çengelli nokta düşer. Ulan acaba bunlar da yaşadıkları kolonide: “Velev ki güzün açıyoruz.” diyor mudur?

Çeşitli fikirlerin zihnimde cirit attığı, sorularına cevap bulmak için ekstra çaba sarf ettiğim –halıya daha uzun bakıyorumdur- bir durum var: Moda…

Moda, toplumsal kurallar içinde geçerlilik süresi en kısa olan, adeta arkadaşları arasında dışlanmış, hor görülmüş, hatta terbiyeler müsaade etse anasına bacısına sövülecek bir sosyal normdur. Bizim milletimiz böyle tiplere her zaman sahip çıktığı için modayı da bağrına basmış, evladı gibi sahiplenmiştir.

Yanlış anlama ve yorumlama konusunda üst düzey bilgi birikimi ve yeteneği sayesinde modayı da yanlış anlayan milletimiz olur olmaz şeyleri sahiplenir olmuş, evvel zaman içinde insanlara küfür anlamında zikredilen ifadeleri bir gurur, onur ve haysiyet meselesi haline getirmiştir.

Neyse lafı dolandırmayalım geçmişte bizim duymaktan imtina ettiğimiz iğnecilik ve organcılığın bugün onur meselesi haline gelmiş olması bu insanların gurur eksikliğiyle tabii ki alakası yok. Hem onur dediğin şeyi koruyayım derken… Neyse.

Bir arkadaşımın demir eksikliği vardı gitti kendine demir zerk ettirdi, oldu bitti. Hastaydı çocuk iyileşti. Demem o ki: Tıp çok gelişti, akıllı olun.

Hürriyetin yanlış anlaşıldığı bir ortamda modanın yanlış yorumlanması da zaten kaçınılmaz olurdu. Normalleştirilmeye çalışılan şeylerin, “yaratılışı böyle” demenin tek bir çözümü var. İğneciliğe meraklıysan git iğne vurdur hemşerim. Tersine inkılap eden şeylerin meraklısı olmak çağdaşlık, özgürlük,  ileri görüşlülük olarak lanse edildiği müddetçe biz daha çok “onur” tanımı yaparız.

Bir de bunları koruyan kollayan bir taife var. Bunlar da insan haklarına, yaşama hakkına, hürriyete gönül vermiş birer gönül elçisi. Sanki böyle düşünen insanları itlaf etmek için hazır kıta bekleyen insanlar varmış da bu ağzını yaya yaya konuşup hümanist geçinen taife onları koruyacakmış gibi. Kardeşim kimse bu insanlara ölsün demiyor, her iki tarafı da yanlış anlamayı nasıl beceriyorsunuz bu nasıl bir kaydırma yapmaktır? Gidersin tedavini olursun, iğnemi vurduruyorsun, hap mı atıyorsun, fitil mi alıyorsun ne yaparsan yap kimsenin sana bir şey söylediği yok tek sorun senin normalleştirmeye çalıştığın şey.

Bu ekibin bir de dört ayaklı kesime hallenenler taifesi var onlar için de ayrı bir bahis açmak lazım. Ulan hadi yukarıdaki moda seninki ne be kavas. Neyse ağzımızı bozmayalım, bi durum olursa beni arayın. Görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu