Yazılar

Kendini Deliye Vurmak

 

Bu millet –adı üstünde- necip millettir. Gülmek için yabancıya ihtiyaç duymaz kendi içinden, öz sermayesinden, yavrusundan yavrucağından bir malzeme bulur ve güler. Kısacası geçmez muhannet köprüsünden. Tabii komik olmadığı halde komik duruma düştüğü vakitler yok mudur? Pek tabii vardır. Bu konuda üstüne herhangi bir hadiseyi tanımayacağım olay birbirine asla benzememelerine rağmen hepsi Müslüm Gürses’e benzeyen dayılardır. Baba bunu nasıl başarıyorsunuz ya? Herif 60 yaşında ama Müslüm Gürses’in 30 yaşındaki haline benziyor. Hayır işin kötüsü Müslüm Gürses’in 30 yaşındaki halini hatırlayan da kalmadı artık. Filmleri de televizyonda oynamıyor. Varsa yoksa “Gafam Hayal mi Gerçek mi” varsa yoksa sörvayvır.

Konu komik olmayan ama güldüren meselelere gelince bizim milletimiz şaha kalkıyor, af edersiniz antin kuntin hareketlerle kendini deli gibi bir şey yapıyor. Bizim insanımız birbiriyle tartışmak için türlü bahaneler bulur. Onlardan biri de politikadır. Öyle ki değme politikacıdan daha politikacı, değme ekonomistten daha ekonomist ve dahi ekonominin kendisi, değme diplomasi uzmanından daha uzmandır. Hep söylemişimdir. Bu millet çok zeki, çok da çalışıyor ama olmuyor. Muhtemelen yanlış yere çalışıyor. Farz-ı misal siyaset. Abimiz kahvehanede oturmuş bir yandan yeni su çekilmiş çayını yudumluyor bir yandan da ülke ve dünya gündemine dair analizler parçalıyor. Kâh Tramp’a giydiriyor, yeri geliyor Almanya’daki (ince L ile okuyunuz) şansöyle midir şöbiyet midir görev tanımına dilinin çok dönmediği hanımefendiden şaşkınlıkla bahsediyor. Yer yer öz eleştiri yapmaktan da geri durmuyor oy verdiği partiye oy vermiş olmaktan ötürü pişmanlıklarını dile getirmek adına kendine ağza alınmayacak bazı sözler sarf ediyor, af edersiniz bizim insanımız pişmanlığını dile getirirken bazı ayıp kelimeleri kullanmaktan geri durmaz ki niye dursun?

Bizim insanımız kahvede siyasettir efendime söyleyeyim maç muç olaylarıdır konuştuktan sonra hesabı kimin ödeyeceği tartışmasına girer, herkes elini cebine atar bir de onun için ayriyeten tartışırdı. Kahve kültürünün ne denli bir tartışma ortamına sahne olduğunu görüyor musunuz?

Her halükârda birimiz taraf tutarız, tabiatiyle karşımızdaki de bizden farklı düşünüyor olacak bizim tam zıttımız istikamette düşünür. Şimdilerde bu işi biraz abartmış olacağız ki birbirimizle konuşmaz, konuşamaz hale geldik. Sörvayvır’da “günlüler” ve “önüllüler” olarak ayrıldığımız vakitleri yaşıyoruz şu sıralar. Yani ayrılmak, kavga etmek ve birbirimizi dinlememek için sebebimiz çok. Ulan bu millet Biri Bizi Gözetliyor’da Melih-Eray kavgası yaptı daha ne olsun. Var mı ötesi?

Varmış.

Şimdi siteyi mühürletmeden yazıyı bitirelim. Yazıyı bitirmeden önce ekonomi haberlerine geçiyorum:

1 Libya Dinarı-4,91 Türk Lirası.

Ana haber bültenlerine geçeyim mi? Yok ya şimdi adamlarda savaş var, savaş mavaş tadımız kaçmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu