ToplumYazılar

Kifayetsiz Herif

 

 

Kafamızın içindeki adam köseleli ayakkabı giydiğinden olacak her adımında bilinçaltımıza balyoz darbeleri indiriyor, durmuyor. Diyor ki: “Benim kafamın içinde milyonlarca dünya var hocam, hepsinden de ayrı ayrı ses geliyor.” Adam sen deli misin divane misin dünya dediğin bir tane değil mi? Benim bildiğim bir de öteki dünya var ama onun burayla pek alakası yok diyorlar. Mesela orada hiçbir şey yerinden kaybolmazmış. Dolayısıyla bazı soruların sorulmasına da gerek yokmuş. Dur lan bu biraz bu dünyayla ortak oldu sanki. Neyse.

Bu, kafası bi milyon arkadaş bana birinin sözünden bahsetti. “Alçakta olan kimse düşmekten korkmaz.” dedi. Hocam o söz onun muymuş? E ben bu sözü biliyorum dedim ama biraz farklı biliyorum: “Ölmüş eşek kurttan korkmaz.” Bunun aslı bu değil miydi? Biraz ters baktıktan sonra: “Bu sözü söyleyen adam Aristo.” dedi. Hah dedim emmioğlu bildim, bulaşık makinesi değil mi o?

Sonra aynı adamın bir sözünden daha bahsetti: “İnsanlar bir acıdan iyi pek cok acidan kotudur.” dedi. Abi ne diyorsun dedim. Meseleyi sonra anladım İngilizce tweet atabilmek için Türkçe klavyeyi kapatmış adam. Güldüm, ulan dedim kerkenez kafanda değil milyon; trilyon tane dünya olsa da mal aynı mal.

Sen, dedi bana; hipokantelemefostan anlar mısın? Yok dedim dilim dönmez ama bizim Hamal Hamdi abi anlıyor olabilir. İstersen bi koşu gidip sorayım. Sigarasından bi nefes daha çekti: “Köylüsünüz ulan.” dedi.

Bir de diline bir şey dolamış sürekli tekrar ediyor: “Varoluşsal sancılar çekiyorum.” diyor. İyice kıl olmaya başladım herife. Aslında bunu Luyindama’nın çapraz bağları koptuktan sonra kendisine Parol verip dalgasına bakan doktorlara emanet edeceksin görsün ondan sonra sancıyı.

Her neyse gel zaman git zaman bu filozofik saçmalamalara devam ediyor, sordukça soruyordu. Ben bilemeyince de gerim gerim geriliyordu. Ulan dedim şunu bi kilitleyeyim ben. Söyle lan, dedim. 2002-2003 sezonunda Beşiktaş’ın stoper tandemi neydi? Şak diye yapıştırdı: “Ronaldo-Zago” dedi. Şaşırdım panikledim, demek ki harbiden bilgisi varmış dedim. Şak bi de “Sergen attı şampiyonluk geldi.” deyince kafamdaki diğer tüm bilgiler çil yavrusu gibi dağıldı.

Şaşkınlığımı gizleyemedim, “Abi sen kimsin yav.” dedim. “Ulan salak herif ben senin kafanda değil miyim?” dedi. Yok dedim usta, senin benim beynimin herhangi bir yerinde olamazsın. Sen benim beynimdeysen benim beynim kimde?

Biraz bıkkın, biraz kırgın, biraz da sıkkın bi şekilde: “İnsanın içinde olanlar dışında anlam buluyor.” dedi. “Ok.” dedim. Standart yaşamıma İngilizce kelimeler serpiştirerek İngilizce öğrenmeye çalışıyorum, idare edin.

Hadi bye bye.

Zülfikar Suncak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu