Bi GezginYazılar

İstanbul’da Bir Lezzet Sokağı “Kadınlar Pazarı”

İstanbul’da Bir Lezzet Sokağı “Kadınlar Pazarı”

Geçtiğimiz yazılarda birlikte Güneydoğu Anadolu turumuzu yaptık. Biraz tarihinden ve en önemlisi de bölgenin yemek kültüründen bahsettik. Bu ülkenin doğusunun lezzetleriyle gönüllerde taht kurmayı hak etmiş bir kültüre sahip olduğunu mübalağasız söyleyebiliriz. Taş yerinde ağar olsa da bu lezzetler ülke sınırlarını aşmış ve özel mekânlar lezzetlerin çıktığı şehirlerin dışında da tadılabilir olmuştur. Takdir edersiniz ki yöresel lezzetleri özellikle batı şehirlerinde tatmak her zaman risk taşıyabilir. Gerçeğinden uzak olması durumunda belki de özel bir tada artık mesafeli durabilmenize sebep olur. İşte tam da burada konuyu açıyorum, İstanbul Fatih’te Bozdoğan Kemerinin hemen altında Zeyrek Kadınlar Pazarı.

  

Esasında bölgenin tarihçesine indiğimizde Osmanlı döneminde kadınların esnaflık yapmasından sebep ismi “Kadınlar Pazarı” olarak anılmış. Dünyanın en önemli açık hava pazarlarından biri olmaya hak kazanan bölgenin günümüzde ise bu özelliği sadece isminde kalmıştır. Daha önceleri Siirt ve Van bölgelerinin ürünleri satılırken günümüzde geniş bir yelpazede hizmet sunan özel bir alan haline dönüştüğünü görmekteyiz. Hali hazırda İstanbul’da meşhur Van kahvaltınızı evinizdeki sofranıza imkân tanırken açılan restoranlarla eski yıllarına nazaran daha da gelişmiş ve farklılaşmıştır. Bu alanda doğunun özellikle Siirt’in lezzetlerine, peynirinden baharatına kadar en natürel haliyle İstanbul’da ulaşabilirsiniz.

Kadınlar pazarında oturup ne yiyelim diye sorusu ise başlı başına bu yazının konusu oluyor. Bir defa uğrayanın müptelası olduğu sağında solunda büryancıların ve daha nice et dükkânının olduğu doğunun adeta bir yansıması.

 

 

 

 

Ülkenin batısında çok da alışık olmayan bir kahvaltı ile başlanıyor burada güne. Yaklaşık iki saat kadar tandırda pişirilmiş nar gibi kızarmış kuzu eti ki üzerinin çıtırlığı her ısırıkta kendini hissettiren cinsten. Bu alandaki tüm lokantalar size büryan hizmeti sunmaktadır fakat burada açılan ilk büryancı benim de ekseriyetle tercih ettiğim Gül Büryan Kebap Salonu. İster kemiklerinden tamamen sıyrılmış ister kemikli şekilde. Tavsiyemdir büryanı yağsız yemeyin ki tadına varasınız. Sabah sabah büryan mı yenir derseniz bu işletmede veya diğer yerlerde akşam saatlerine kadar servis yapılmaktadır. Yanında içli köfte ki bu bölge de haşlama usulü yapılır ve gayet hafif olur ve mumbar dolması tercih edilebilir.

Başlangıçta Siirt’e özgü başlayan bu bölge sonraları farklı yörelerinde lezzetlerini sunar olmuş. Sur Ocakbaşı da bunlardan bir tanesi. Kuzu eti kullanılarak yapılmış sac kavurması ne kadar ağar bir tat olursa olsun yedikçe doyamadığınız bir lezzet. Kuzu etiyle arası olmayanlar için bir not düşelim yağlı olmasına rağmen sacda üzeri açık piştiğinden ve tabi süt kuzusu kullanıldığından kokan bir et değildir. Yanında olmazsa olmazımız perde pilavı yine Siirt yöresinde de çokça yapılan bir lezzet. Hamurla kaplı bademli iç pilavı bölge için özel bir lezzet. Eğer kalabalık bir sofra kuralım derseniz bunların tam ortasına karışık kebap tepsisi çok yakışıyor. Fındık lahmacunlarla birlikte tabi. Fakat burada işletmeye özgü bir tatlıya değinmeden geçmeyelim. Sizlerde yolunuz düşerse Sur Taylısı’nı tatmadan geçmeyin. Belgesellere konu olmuş bir tatlı, irmikle dondurmanın muhteşem buluşması. Kenger sakızı, yaban mersini ve tarçında işin içine girince tadına doyulmaz bir lezzet çıkıyor ortaya. En kıymetli özelliği ise hazır şekilde olmayışı sipariş üzerine hazırlanması her zaman taze yeme imkanı sunuyor.

Eğer canınız kaburga, küşleme gibi etler çekiyorsa Baran sizin için her zaman hazır bir dükkan. Arjantin’in steak kültürüne karşı löp etin en güzel hali diyebiliriz. İşletme sahipleri kasapçılıktan geldiğinden etin en güzel haline hakim oldukları aşikar. Etin saf halini tercih edenler için muhakkak uğranması gereken bir yer. Kaburgası ise bağımlılık yapacak cinsten dikkat edin.

İstanbul Fatih’te bulunan bu özel bölge adeta lezzetin durağı gibi. Geniş bir yelpaze ile hizmet sunan Kadınlar Pazarı her köşesiyle yeni tatlar sunmakta. Artık eski alanına sığmadığından da arasokaklar ve üst sokağı da yine yemek dükkanlarıyla dolmuş durumda. Özellikle İstanbul’da yaşayıp buraya uğramadıysan büyük bir yanlışın içindesin haberin olsun.

Kadınlar Pazarı ziyaret etmeden geçilmeyecek bir yer bilgin olsun.

Umarım gidilecekler listene eklemişsindir bile.

 

Furkan Tandoğan

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu