Yazılar

Delillerle Mensubiyet

 

 

Zamanın birinde Roma imparatoru III. Pirlo’ya ait olduğu rivayet edilen bir teoriye göre insanlar mensup olduğu topluma göre bazı özellikler gösterir, bu özellikler toplumsal bir kural ya da yaşayış şeklini alır.

 

Bu durum elin Romalı müteahhitinde yüksek yüksek binalar yapmakken İngiliz görmemişinde de çayla sütü tevhid ederek eciş bücüş bir içecek ortaya çıkarmaktan ibaretken bizim milletimizde trafik ışıklarında sarı ışık yandığı sırada inadına gaza basmak olarak tecelli etmesi ilginç bir o kadar da ademoğlunun merakını celb eden bir durumdur. Ben bu duruma “bizim insanımız çok çalışkan olduğundan ve sürekli bir şeyleri bir yerlere yetiştirmeye namzet olduğu için acelesi var zaar” diyorum.

 

Tabii necip milletimize mensup olmanın müstesna delillerinden biri de uzun yolculukta dişi kişinin cam kenarında, erkek kişisinin koridor tarafında oturmasıdır. Bu hiç sekmez ve nerden baksan kral harekettir. Hatta o kral gerekirse muavinden ikram olarak aldığı keki de hatuna verir. Centilmenlik görün. Siz ne anlarsınız be…

 

Pragmatik bir özellik olarak da ödeme yapılırken uzatılan paranın bilhassa en yıpranmış, eprimiş, tövbe estağfirullah şeytan görse imana gelir derecede bir kirliliğe sahip olanını uzatmaktır. Yani öyledir ki bu parada virüs bile yaşayamaz. Şimdi gözünüzde canlanan o pis beş lirayı hafızanızda silin, malum o artık sıfır dolar. Matematik dehaları ve hesap uzmanlarına da buradan sevgiler, selamlar. Nasıl güzel bi espri bulmuşsanız artık, nereye yazsak uyuyor.

 

Mensubiyetimizin bize sunduğu teveccühlerden biri de herhangi bir konuda derin bir bilgiye sahip olmamızdır. Öyle ki şu anda aklınızdan geçen herhangi bir konuyu içimizden birinin bilmeme ihtimali yoktur, en çok bize soracaksınız. Saksı mıyız biz? Yoo… Madem öyle size tıp bilimiyle alakalı derin bilgilerimden bir kuple vereyim. “Erkek çocuğu dayıya çeker. Hatta kız çocuğunun da halaya çektiği görülmüştür.” Alın bu bilgiyi ne yaparsanız yapın artık.

 

İşin içerisine iletişim girince de bu milleti tabiatiyle tek geçiyoruz. Öyle ki toplu taşımada telefonla konuşurken telefon kullanmadan sesinin duyurmaya çalışan fertlerimiz var ve sanırım bu konuda birilerinin başarılı olduğuna inanılıyor ki bu durum üzerinde ısrar ediliyor. Rica ediyorum telefonları aniden açmayalım, araçta hamile olabilir, yakışık almaz.

 

Size sağlıklı bir bireyin nasıl hapşırması gerektiğini söylediler mi? Duymadıysanız size derin tıp bilgimle bunun bilgisini vereyim. Sağlıklı bir birey “höarşşş” diye hapşırır ve siz bu hapşırmanın ciğerlerden değil böbreklerden geldiğini anlarsınız. Öyle ki bu arkadaş bu eylem sırasında sadece kendi kalbini değil civarında oturan birkaç kişinin bile kalbini durdurabilir.

 

Helikopterden helikoptere atlarken şarjör değiştireninden yirmi metre yılanı tek eliyle boğanına kadar her türlü kahramanlığa adını altın harflerle yazdırmış milletimizin öyle delile şarta şurta ihtiyacı tabii ki yok. Verirsin gazı, her şeyi tek tek ispatlar. Şimdi ben de ispatlardım ama yerim dar, yazamıyorum. Haftaya görüşürüz, kimseye karışmayın.

 

Zülfikar Suncak

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu