bi Öneri

The Cure

 

Bugün değişik ve bir o kadar ilgi çekici ama kısacık bir öneriyle karşınızdayım. Pandemi sürecinde keşfettiğim ve ancak bugün yazabildiğim yaklaşık 40 dakikalık bir kısa film. Filmimizin adı The Cure.

Filmimizin başrolünde hatta ekibinde öyle tanıyabileceğiniz oyuncular yok. Zaten filmin bütçesi de 15000 Dolar. Diyeceksiniz ki 40 dakikalık film için 15000 Dolar mı harcamış? Evet harcamış. Fakat 4 filmin toplamında rastlayabileceğiniz aksiyon sahnesini 40 dakikaya sığdırmış yönetmenimiz.

Peki kim bu yönetmen? Şimdiye kadar hiçbir filmin yönetmeninden böyle bahsetmedin arkadaşım dediğinizi duyar gibiyim. Bu filmin ses ve görüntü yönetmeni Ahmet Atalay. Kendisi Türkiye’de sinema okulunu bitirdikten sonra yılmadan çalışmış ve kendi imkanlarıyla yaptığı fragmanlarla Amerika’da bir firmaya kabul ettirmiş kendini. Bir süre para almadan çalışmış ve o sırada freelancer olarak başka işler yapmış ve Amerika’da bir film okuluna giderek eğitim hayatını tamamlamış. Bedava çalıştığı şirketten de ayrıldıktan sonra işleri açılan Atalay aslında oyun severlerin yakından tanıdığı bir isim. Çünkü bizzat kendim herhangi bir oyunu bitirdikten sonra “Acaba bunun yapımında bir Türk bulunmuş mu?” diyerek oyun sonunda jeneriği defalarca okuyan birisiyim. Call of Duty serisi, Assasins Creed serisi ve Far Cry serisi gibi birçok önemli ve milyonlarca satışı olan oyunun fragmanlarını Atalay yapmış. Aslında sadece oyun fragmanı değil bu sektöre girişini başlatan film fragmanları yapmak. Kurtlar Vadisi Irak, Kurtlar Vadisi Filistin, Vizontele Tuuba yerli yaptığı fragmanlarda onun imzası var. Görevimiz Tehlike’nin son üç serisi, Transformers serisi, Cennetin Krallığı gibi filmlerinde fragmanını Atalay yapmıştır.

Filme dönecek olursak 4 filmlik aksiyon sahnesini barındıran ve o sahneleri 3 kişinin çekip montajladığı film, görsel sahne fazlalığından dolayı tatmin etmeyebilir. Ama milyonluk filmler yanında ödül aldığı ve 15000 dolarlık bütçeyle yapıldığı düşünülürse tam bir başyapıt.

Son olarak 2006 yılından bu yana yaptığı kısa film dahil birçok fragmanı ile ödüle doymayan Ahmet Atalay’ın yaptığı kısa filmi Youtube’da izleyebilir ve ona destek olabilirsiniz. Ayrıca kendisinin aldığı ödüller yaptığı işleri de web sitesinde uzun uzadıya bulabilirsiniz. İyi seyirler.

Emir Erdin

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu