bi Öneri

Ne Hogwarts Ne Orta ! Dünya Bize Her Yer Kaliforniya

Zor günler geçirdiğimiz ve sosyal mesafeyi sıfıra indirerek evden dışarı çıkamadığımız bu günlerde ekmek yapmaktan fırsat buldukça film ve dizi izlemeye verdik kendimizi. Bu yazımızda peş peşe izleyerek sıkılmadan keyifli vakit geçireceğiniz seri filmleri inceledik. Seri film denince akla gelen orta dünya, Hogwarts veya Marvel evreninin aksine gerçek dünyamızda geçen aksiyonu bol, seyir zevki yüksek bir seriye gelin birlikte bakalım.

Şehrin Azizleri

Şehrin Azizleri serisi 1999 ve 2009 yıllarında çekilen iki filmlik bir seri olarak karşımıza çıkıyor. Troy Duffy tarafından yönetilen her iki filmde on yıl arayla çekilmelerine rağmen sinema dünyasında oldukça iz bırakmayı başardı.

Orijinal adı The Boondock Saints serisi olan ve ülkemizde Şehrin Azizleri adıyla yayınlanan serinin ilk filmi 7 Eylül 2001 tarihinde gösterime girdi. Seyirciyi aksiyon ve dramatik komedi türüne tam anlamıyla hapsediyor. Filmin oyuncu kadrosu ise Willem Dafoe, Sean Patrick Flanery, Norman Reedus, David Della Rocco, Billy Connolly, Richard Fitzpatrick, Brian Mahoney ve Robert Pemberton’dan oluşuyor.  Filmin yönetmeni Troy Duffy aynı zamanda filmin senarist koltuğunu da işgal ederken film müzikleri de ünlü besteci Jeff Danna imzası taşıyor.

Serinin ilk filminde karşımıza çıkan çift yumurta ikizi Connor ve Murphy kendi hallerinde Boston’da yaşayan iki gençtir. Haksızlığa karşı duran karakter yapıları, dini inançları ile birleşince Tanrı tarafından gönderildiklerine inanmakta ve bizleri de inandırmaktalar. Birçok Hollywood filmi aksine dua eden, Tanrıya inanan ve ona ortak koşmadan böbürlenmeden adeta Tanrı’nın yeryüzündeki silahı haline gelen bu gençler, süper kahramanların da inancı olabileceğini bize göstermektedir.

Film boyunca birçok muhafazakâr tarafından rahatsız edici bulunabilecek ve Hristiyanlık propagandası olarak görülebilecek sahne olmasına rağmen kendi kahramanlarını oluşturan ve hiçbir tarihi büyük karakteri olmayan Hollywood için aslında bu film örnek teşkil etmelidir.

Serinin ikinci filminde ise her ne sebeple olursa olsun adam öldürmeye tövbe edip sakin bir köy hayatı yaşamaya başlayan kahramanlarımız, kötü adamların onları bulup ortaya çıkarmalarıyla birlikte tekrar heyecan dolu dakikalar başlamakta ve son sahneye kadar aksiyonu bol bir şekilde devam etmekte. Tabi ki iki filmde de kahramanlarımızın karanlık tarafı yok değil. Serüven boyunca kötü adamların teker teker ortadan kalkması ile harekete geçen devlet bu ikilinin peşine düşecektir.

Sonuç olarak gününüzü ve gecenizi şenlendirecek, müzikleri ve aksiyon sahneleri ile sizi alıp götürecek bir seri. İyi seyirler.

 Emir ERDİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu