Bilim-Teknoloji

Hafıza Geliştirme

 

Sizlere her alanda fayda sağlayacak bir yöntemle tanıştırmak istiyorum. “Zihin Haritası” her alanda öğrenim gücümüzü arttırmaya yarayan bir yöntem. İnsan beyninin çalışma biçimiyle tasarlanan zihin haritası, beynin sağ ve sol bölümlerinin birlikte kullanılmasına olanak sağlar. Beynin bir konuya ilişkin sahip olduğu düşünceleri farklı açılardan ortaya çıkarma gücüne sahip olan ve beyni bütün olarak çalıştıran bir tekniktir. Beynimizin iki tarafı birbirinden bağımsız işlemez. Sağ ve sol lob aynı anda ne kadar iyi çalışırsa o kadar iyi düşünür, çok şey depolar ve daha hızlı hatırlamamızı sağlar.

Zihin haritası eylem halindeki düşüncelerin kâğıda yansıma şeklidir. Böylece imge ve eylemleri iki boyutta algılamamızı sağlayacaktır. Zihin haritası hazırlarken en önemli şart, beynimizin odaklanabileceği sessiz, dingin ve dış müdahalenin olmadığı bir ortamdır. Hazırlamaya başlarken boş bir kâğıdı yan çevirelim. Böylece kâğıdın bütün yönlerine ışın yayma olanağımız artar. Kâğıdın merkezine konu ile ilgili en temel imgeyi renkli kalemle çizerek başlayalım. Bu imge dikkati toplayarak yaratıcı düşünmeye teşvik edecektir. Daha sonra harita üzerinde temel imgeye yardımcı diğer imgeleri, alt başlıkları tanımlayarak çizelim. Bu imgeleri ne kadar renklendirirsek faydalı olacaktır. Renkler yaratıcı düşünmemizi ve beynimizin görsel merkezini uyarmış olur. Oluşturduğumuz her alt imgeyi merkezdeki imgeyle dallandırarak birleştirelim. Bu dallanmalar ne kadar kıvrımlı olursa beynin sinir sistemine benzeyeceğinden kalıcılığı artacaktır. Çünkü beyin birleştirme yöntemiyle çalışır ve bu dallanmalarda hafızamızda bağlı olur. Zihnimizi ne kadar özgür bırakırsak o kadar yaratıcılığımızı ortaya çıkarabiliriz. Böylece haritamız tamamlanırken konu hakkındaki önemli bilgiler hafızamıza kolayca yerleşmiş olur.

Zihin haritası sayesinde verimlilik artışı, hayal gücünü geliştirme, beyin fırtınası oluşturma, bilgiyi organize edebilme, sorunlara çözüm bulmaya yardımcı olma gibi birçok kazanımları geliştirmiş oluruz. Ayrıca eğitim alanında öğrencilerin öğrenmelerinin değerlendirilmesi açısından yapılandırıcı yaklaşım ile yakından ilişkili bir yöntemdir. Günümüzün en önemli sorunlarından odaklanamama sorununa da çözüm bulmaktadır.
Kişisel olarak eksikliğini hissettiğimiz bu tür kazanımlar için veya zihinsel gelişim, öğrenme kolaylığı için bu yöntemi her bireye tavsiye ederim.

Yasemin Adıyaman İriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu